1. Erkek Yurdu

 
Hamlin Hall olarak da bilinen 1. Erkek Öğrenci yurdu, tarihi Güney Yerleşkede bulunan en eski taş binadır.
Öğrencilerin üniversitenin sosyal dokusuna katılmalarına olanak verir. Son sınıf öğrencilerinin bu binadaki oda yerleşimlerinde öncelikleri vardır.
Hamlin Hall'a Robert Koleji'nin kurucusu ve ilk başkanı Dr. Cyrus Hamlin'in adı verilmiştir. Binanın yapımında kullanılan kireçtaşları, binanın yakınında bulunan ve 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet'in yaptırdığı Rumeli Hisarı'nın yapımında kullanılan kireçtaşlarının çıkartıldığı taşocağından alınmıştır. Bina Boğaziçi Üniversitesi'nin kuruluşundan 100 yıl önce, 17 Mayıs 1871'den bu yana erkek öğrenci yurdu olarak kullanılmaktadır.

Yurdun Özellikleri:   Oda tipi yurttur. Tuvalet ve banyolar katlarda ortak kullanım alanları şeklinde düzenlenmiştir. Her katta, yurtta kalan öğrencilere açık çalışma salonları bulunmaktadır. Genel kullanıma açık mutfak ise üçüncü katta yer almaktadır. Yurdun bodrum katındaki çalışma salonu ise tüm Üniversite öğrencilerine 24 saat hizmet vermektedir. Yine bu alanda kulüp odaları bulunmaktadır. Binanın en alt katında çeşitli işletmelerin bulunduğu çarşı yer almaktadır.         banyo giderlerinden toplanan su, arıtma işleminden geçirilerek tuvalet rezervuarlarında tekrar kullanılmaktadır (gri su). Ayrıca banyo ve lavabolarda kullanılan sıcak su çatıda bulunan güneş panelleri sayesinde elde edilmektedir.

Öğrenci Odalarında bulunan demirbaş malzemeler:  Ranza, yatak, elbise dolabı, ayakkabılık, masa, sandalye, kitaplık, buzdolabı, telefon.

Yurtta sunulan hizmetler:  Resepsiyon ve temizlik hizmeti, 24 saat sıcak su, çamaşırhane hizmeti, dahili telefon hattı, internet, gıda ve içecek otomatı.

Genel Kapasite 2 Kişilik Oda 3 Kişilik Oda 4 Kişilik Oda 8 Kişilik Oda
215 12 1 25 11

Yurt Amiri: Yavuz AKALIN
E-Posta: yavuz.akalin@boun.edu.tr

Yurt Amiri Yardımcısı: Üzeyir YILDIRIM
E-Posta: uzeyir.yildirim@boun.edu.tr

Yurt Amirliği Telefon: (212) 359 67 61

Danışma Telefon: (212) 911 6010    

Adres: Boğaziçi Üniversitesi Birinci Erkek Öğrenci Yurdu Bebek Mh. Şehitlik Dergahı sk. No: 30 Güney Kampus Bebek-Beşiktaş - İstanbul