Yurtlar Hakkında Genel Bilgiler ve Online Yurt Başvuruları

Üniversitemiz, kayıtlı öğrencilerinin yaklaşık üçte birine, yerleşkelerinde yurt imkanı sunmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi yurtları oda ve daire tipi olmak üzere ikiye ayrılır:

Oda Tipi Yurtlar (1. Erkek Yurdu, 1. Kuzey Yurdu, 2. Kuzey Yurdu, 2. Kilyos Yurdu ve Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu)
Bu yurtların ikamet alanları odalar şeklinde düzenlenmiştir. Yurtlarda internet (wireless), 24 saat sıcak su, dâhili telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı bulunmaktadır. Katlarda yer alan banyo ve tuvalet öğrenciler tarafından ortak olarak kullanılmaktadır.
Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdunun (1. Kız Yurdu) zemin katında bulunan çamaşırhane, kendileri yıkamak şartıyla ücret karışlığında mesai saatleri içinde öğrencilere hizmet vermektedir.

Daire Tipi Yurtlar (Uçaksavar Yurdu, 1. Kilyos Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4. Kuzey Yurdu ve Superdorm)
Bu yurtların ikamet alanları mutfak, banyo ve tuvaleti içinde olan daireler şeklinde düzenlenmiştir. Dairelerde internet (wireless), 24 saat sıcak su, telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı yer almaktadır.
3. Kuzey Yurdunun zemin katında bulunan jetonlu çamaşır makineleri, ücret karşılığında öğrencilere 24 hizmet vermektedir.

Yurt Adı Kapasite Yerleşke
Uçaksavar Yurdu 220 Uçaksavar
1. Kuzey Yurdu 446 Kuzey
2. Kuzey Yurdu 428 Kuzey
3. Kuzey Yurdu 550 Kuzey
4. Kuzey Yurdu (Lisansüstü öğrencileri için) 252 Kuzey
1. Erkek Yurdu 212 Güney
Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu (1. Kız Yurdu) 222 Güney
1. Kilyos Yurdu 384 Kilyos
2. Kilyos Yurdu 360 Kilyos
Superdorm (Özel) 486 Uçaksavar
Toplam 3560  

Boğaziçi Üniversitesi yurtları, B.Ü. Yurtlar Yönetmeliği hükümlerinde yönetilmekte ve denetlenmektedir.

Not: Üniversitemizde öğrenci yakınlarına konaklama hizmeti sunulamamaktadır.

2013 Girişli Öğrencilerin Online Yurt Başvuruları

2013 girişli öğrencilerin online yurt başvuruları, ÖSYM´nin yerleştirme sonuçlarının Üniversitemize ulaşmasından itibaren başlayacak ve 4 Eylül 2013 saat: 17.00 da sona erecektir. Başvuru için istenen evraklar ise ön kayıtlar sırasında (2,3,4 Eylül 2013) Yurtlar Müdürlüğüne teslim edilecektir. Belirlenen tarihler dışında başvuru ve evrak kabul edilmeyecektir.

Yurtlarımız Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde yer aldığından Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile bağlantısı yoktur.

Not: Online yurt başvuruları www.yurtlar.boun.edu.tr adlı web sayfası üzerinden yapılacaktır.

Başvuruların Değerlendirilmesi
Başvurular, Değerlendirme Komisyonu tarafından Yurtlar Komisyonunca oluşturulan ve Rektörlükçe onaylanmış ölçütlere göre incelenir, değerlendirilir ve sıralanır. Yerleşimler, bu sıralama üzerinden yurtların kapasiteleri oranında yapılır.

Yurtlara Yerleşimler
Yurda yerleşim hakkı kazanan hazırlık eğitimi alacak öğrenciler, Kilyos Yerleşkesindeki  1. Kilyos veya 2. Kilyos Yurtlarına yerleştirilirler. Kilyos Yerleşkesindeki İngilizce hazırlık eğitimi sadece Kilyos yurtlarında ikamet eden hazırlık öğrencilerini kapsar. Kilyos yurtlarında kalmayan hazırlık öğrencileri ise eğitimlerini Güney veya Kuzey Yerleşkede alırlar.  İngilizce Yeterlilik Sınavında başarılı olup hazırlık okumadan bölüme başlayanlar, Türkiye derecesinden dolayı kendilerine "yurt bursu" verilenler ile engellilik oranları sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmiş olanlar Kuzey Yerleşke yurtlara kabul edilirler.
Kilyos Yurtlarına kabul edilen hazırlık öğrencilerinin kayıtları “geçici” statüde yapılır. Kapasite yetersizliği nedeniyle yurtlara yerleştirilemeyen hazırlık öğrencileri olduğu takdirde yedek liste oluşturulur. Kilyos yurtlarında açılacak boşluklara bu listeden alımlar yapılır. Bu süreç liste tamamlanana kadar devam eder.
Üniversitemiz, ön kayıtlar sırasında yurt başvurusu yapan ve durumu yurda girmeye uygun tüm yeni girişli öğrencilerini derslerin başlayacağı tarihe kadar yurtlara yerleştirmektedir.

Kilyos Sarıtepe Yurtları
Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe Yerleşkesi içinde hazırlık öğrencilerinin ikamet edebileceği toplam 744 yataklı iki yurt binası bulunmaktadır.

1. Kilyos Yurdu

Yurt, daire tipi olup 384 yatak kapasitesine sahiptir. Dairelerde 2 oda, mutfak, tuvalet ve banyo bulunmaktadır. Odalar dört kişiliktir. Odalarda ahşap ranza, kitaplık, elbise dolabı, çalışma masası, sandalye, telefon yer almaktadır. Mutfaklarda yemek masası, sandalye, büyük boy buzdolabı, daire girişinde ise ayakkabılık vardır. Mutfaklarda elektrikli cihazların kullanımına izin verilmektedir. Lpg tüpü kullanımı ise yasaktır. Yurt binasının tamamında internet bağlantısı mevcuttur. Öğrenciler yastık, çarşaf, yorgan, mutfak araç ve gereçleri ile diğer ihtiyaç duyabilecekleri malzemeleri kendileri temin etmektedirler.

2. Kilyos Yurdu
Oda tipi olan yurt, 360 yatak kapasitesine sahiptir. Yurttaki odaların büyük bir bölümü 4 kişilik olup 6 kişilik odalar da bulunmaktadır. Odalarda ahşap ranza, kitaplık, elbise dolabı, çalışma masası, sandalye ve küçük boy buzdolabı yer almaktadır. Her katta ortak kullanıma açık mutfak, banyo ve tuvalet bulunmaktadır. Mutfaklarda elektrikli cihazların kullanımına izin verilmektedir. Lpg tüpü kullanımı ise yasaktır. Yurt binasının tamamında internet bağlantısı mevcuttur. Öğrenciler yastık, çarşaf, yorgan, mutfak araç gereçleri ile diğer ihtiyaç duyabilecekleri malzemeleri kendileri temin etmektedirler.

Kilyos Yurtlarındaki İmkanlar

• Gün aşırı oda temizliği,

• 24 saat sıcak su,

• 24 saat revir hizmeti,

• 24 saat açık ders çalışma salonları,

• TV ve fitness salonları,

• Mesai saatleri içinde ücretli çamaşırhane hizmeti,

• Ütü odası,

• Spor faaliyetleri için halı saha, basketbol ve voleybol sahaları,

• Bilgisayar laboratuvarı,

• Yemekhane ve kantin,

• İETT otobüsleri ile diğer yerleşkelere ulaşım olanakları mevcuttur.

Superdorm: 

Uçaksavar Kültür ve Spor Tesisleri Yerleşkesinde bulunan Superdorm için başvurular, şahsen ve doğrudan "Superdorm Müdürlüğü"ne ön kayıtlar sırasında yapılacaktır. Ön kayıtlar boyunca alınacak başvurular yedek listeye alınır ve boş yer durumuna göre yerleştirilir.
Ayrıntılı bilgi için www.superdorm.info adresine başvurabilirsiniz.

Yurt başvurusu için gerekli evrak listesine ulaşmak için buraya tıklayın