Yurtlar Hakkında Genel Bilgiler ve 2015 Girişli Öğrencilerin Yurt Başvuruları

Üniversitemiz, kayıtlı öğrencilerinin yaklaşık üçte birine, yurt imkânı sunmaktadır. 2015-2016 Akademik Yılında, 2015 girişli hazırlık öğrencilerinden başvuru süreçlerini eksiksiz olarak tamamlayan, sosyo-ekonomik durumu yurda yerleşim ölçütlerine uygun olanların tümü Kilyos Yerleşkesindeki yurtlara kabul edilecektir. Bu grupta yer alan öğrencilerin yurtlara yerleşim statüleri geçici olacak, yurt hakları ise 2016-2017 Akademik Yılını kapsamayacaktır. Söz konusu öğrencilerin, 2016-2017 Akademik Yılı yurt başvuruları tekrar değerlendirmeye tabi tutulacak, Kuzey, Güney ve Uçaksavar Yerleşkelerindeki yurtlara yerleşimleri kontenjanlar dahilinde yapılacaktır. 

Yurtlar Hakkında Genel Bilgiler
Boğaziçi Üniversitesi yurtları oda ve daire tipi olmak üzere ikiye ayrılır:

Oda Tipi Yurtlar
(1. Erkek Yurdu, 1. Kuzey Yurdu, 2. Kuzey Yurdu, 2. Kilyos Yurdu ve Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu):

Bu yurtlarda ikamet alanları odalar şeklinde düzenlenmiştir. Yurtlarda internet (wireless), 24 saat sıcak su, dâhili telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı bulunmaktadır. Katlarda yer alan banyo ve tuvaletler öğrenciler tarafından ortak kullanılmaktadır.

Daire Tipi Yurtlar
(Uçaksavar Yurdu, 1. Kilyos Yurdu, 3. Kilyos Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4. Kuzey Yurdu ve Superdorm-özel):

Bu yurtların ikamet alanları mutfak, banyo ve tuvaleti içinde olan daireler şeklinde düzenlenmiştir. Dairelerde internet (wireless), 24 saat sıcak su, telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı yer almaktadır.

  1. Kilyos Yurdu, 2. Kilyos ve 3.Kilyos Yurtlarında bulunan çamaşırhaneler öğrencilere ücretsiz, 1. Kız Yurdu (Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu) ve 3. Kuzey Yurdu'nda bulunan çamaşırhaneler ise öğrencilere ücret karşılığında hizmet vermektedir. Çamaşırhaneler SKS Daire Başkanlığına bağlı Sosyal Tesisler Şube Müdürlüğü tarafından işletilmektedir.

Bedensel engelli öğrencilerimiz için de yurt imkânlarımız mevcuttur

Yurt Adı Kapasite Kampüs
1. Erkek Yurdu 212 Güney
Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu (1. Kız Yurdu) 210 Güney
1. Kuzey Yurdu 446 Kuzey
2. Kuzey Yurdu 428 Kuzey
3. Kuzey Yurdu 550 Kuzey
4. Kuzey Yurdu 252 Kuzey
Uçaksavar Yurdu 220 Uçaksavar
1. Kilyos Yurdu 388 Kilyos
2. Kilyos Yurdu 368 Kilyos
3. Kilyos Yurdu 400 Kilyos
Superdorm (Özel) 486 Uçaksavar
Toplam 3960  

Boğaziçi Üniversitesi yurtları, B.Ü. Yurtlar Yönetmeliği hükümlerince yönetilmekte ve denetlenmektedir.
Not: Üniversitemizde öğrenci yakınlarına konaklama hizmeti sunulamamaktadır.

2015 Girişli Öğrencilerin Online Yurt Başvuruları:
2015 girişli öğrencilerin online yurt başvuruları, 03 Ağustos 2015 tarihinde başlayacak 31 Ağustos 2015 saat: 17.00 da sona erecektir. Başvuru için istenen belgeler, 25-26-27-28 Eylül 2015 tarihleri içinde ikamet hakkı kazanılan yurdun amirliğine teslim edilecektir. Belirtilen tarihler dışında evrak kabul edilmeyecektir. Evrak teslim etmeyenler ile evraklarını eksik olarak teslim edenlerin, yurtlara yerleşmiş olsalar bile yurt hakları iptal edilecektir.

Yurtlarımız Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde yer aldığından Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile bağlantısı yoktur.

Not: Online yurt başvuruları www.yurtlar.boun.edu.tr adlı web sayfası üzerinden yapılacaktır.
Superdorm Başvuruları:
Online yurt başvuruları Superdormu kapsamamaktadır. Ayrıntılı bilgi içinwww.superdorm.info adresini ziyaret ediniz.

Başvuruların Değerlendirilmesi:
Başvurular, Değerlendirme Komisyonu tarafından Yurtlar Komisyonunca oluşturulan ve Rektörlükçe onaylanmış ölçütlere göre incelenir, değerlendirilir ve sıralanır. Yerleşimler, bu sıralama üzerinden yurtların kapasiteleri oranında yapılır.

Yurtlara Yerleşimler: Yurda yerleşim hakkı kazanan, hazırlık eğitimi alacak öğrenciler, Kilyos Yerleşkesi'ndeki 1. Kilyos, 2. Kilyos veya 3. Kilyos Yurtlarına yerleştirilirler. Kilyos Yerleşkesi'ndeki İngilizce hazırlık eğitimi sadece Kilyos yurtlarında ikamet eden hazırlık öğrencilerini kapsar. Kilyos Yurtlarında kalmayan hazırlık öğrencileri ise eğitimlerini, Kuzey Yerleşkede alırlar. İngilizce Yeterlik Sınavında (BUEPT) başarılı olup hazırlık okumadan bölüme başlayanlar, Türkiye derecesinden dolayı kendilerine "yurt bursu" verilenler ile engellilik oranları sağlık kurulu raporu (%40 ve üzeri) ile belgelendirilmiş olanlar Kuzey Yerleşke'de bulunan yurtlara kabul edilirler.