Yurtlar Hakkında Genel Bilgiler ve Online Yurt Başvuruları

Üniversitemiz, kayıtlı öğrencilerinin yaklaşık üçte birine, yurt imkânı sunmaktadır.

Yurtlar Hakkında Genel Bilgiler
Boğaziçi Üniversitesi yurtları oda ve daire tipi olmak üzere ikiye ayrılır:

Oda Tipi Yurtlar
(1. Erkek Yurdu, 1. Kuzey Yurdu, 2. Kuzey Yurdu, 2. Kilyos Yurdu ve Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu):

Bu yurtlarda ikamet alanları odalar şeklinde düzenlenmiştir. Yurtlarda internet (wireless), 24 saat sıcak su, dâhili telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı bulunmaktadır. Katlarda yer alan banyo ve tuvaletler öğrenciler tarafından ortak kullanılmaktadır.

Daire Tipi Yurtlar
(Uçaksavar Yurdu, 1. Kilyos Yurdu, 3. Kilyos Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4. Kuzey Yurdu ve Superdorm-özel):

Bu yurtların ikamet alanları mutfak, banyo ve tuvaleti içinde olan daireler şeklinde düzenlenmiştir. Dairelerde internet (wireless), 24 saat sıcak su, telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı yer almaktadır.

 1. Kilyos Yurdu, 2. Kilyos Yurdu, 1. Kız Yurdu (Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu), 3. Kuzey Yurdu'nda bulunan ve SKS Daire Başkanlığına bağlı Sosyal Tesisler Şube Müdürlüğü tarafından işletilen çamaşırhaneler ücret karşılığında yurtlarda kalan öğrencilere hizmet vermektedir.

Bedensel engelli öğrencilerimiz için de yurt imkânlarımız mevcuttur

Yurt Adı Kapasite Kampüs
1. Erkek Yurdu 212 Güney
Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu (1. Kız Yurdu) 222 Güney
1. Kuzey Yurdu 446 Kuzey
2. Kuzey Yurdu 428 Kuzey
3. Kuzey Yurdu 550 Kuzey
4. Kuzey Yurdu 252 Kuzey
Uçaksavar Yurdu 220 Uçaksavar
1. Kilyos Yurdu 384 Kilyos
2. Kilyos Yurdu 368 Kilyos
3. Kilyos Yurdu 400 Kilyos
Superdorm (Özel) 486 Uçaksavar
Toplam 3968  

Boğaziçi Üniversitesi yurtları, B.Ü. Yurtlar Yönetmeliği hükümlerince yönetilmekte ve denetlenmektedir.
Not: Üniversitemizde öğrenci yakınlarına konaklama hizmeti sunulamamaktadır.

2014 Girişli Öğrencilerin Online Yurt Başvuruları:
2014 girişli öğrencilerin online yurt başvuruları, ÖSYM´nin yerleştirme sonuçlarını Üniversitemize ulaşmasını takiben başlayacak ve  3 Eylül 2014 tarihinde saat: 17.00'de sona erecektir. Başvuru için istenen belgeler ön kayıt sırasında (1-2-3 Eylül 2014 saat: 17:00'a kadar) Güney Kampüs Bilgi İşlem Merkezi laboratuvar katında bulunan LAB-2'de görevli Yurtlar Müdürlüğü personeline teslim edilecektir. Belirtilen tarihler dışında başvuru ve evrak kabul edilmeyecektir.
Yurtlarımız Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde yer aldığından Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile bağlantısı yoktur.
Not: Online yurt başvuruları www.yurtlar.boun.edu.tr adlı web sayfası üzerinden yapılacaktır.


Superdorm Başvuruları:
Online yurt başvuruları Superdormu kapsamamaktadır. Uçaksavar Kültür ve Spor Tesisleri Yerleşkesinde bulunan Superdorm için başvurular, şahsen ve doğrudan Superdorm Müdürlüğü'ne ön kayıt sırasında yapılacaktır. Ön kayıtlar boyunca alınacak başvurulardan yedek listeye oluşturulur, yerleşimler ise boş yerler oranında yapılır.
Ayrıntılı bilgi için www.superdorm.info adresine başvurabilirsiniz.

Başvuruların Değerlendirilmesi:
Başvurular, Değerlendirme Komisyonu tarafından Yurtlar Komisyonunca oluşturulan ve Rektörlükçe onaylanmış ölçütlere göre incelenir, değerlendirilir ve sıralanır. Yerleşimler, bu sıralama üzerinden yurtların kapasiteleri oranında yapılır.

Yurtlara Yerleşimler:
Yurda yerleşim hakkı kazanan, hazırlık eğitimi alacak öğrenciler, Kilyos Yerleşkesi'ndeki 1. Kilyos veya 2. Kilyos Yurtlarına yerleştirilirler. Kilyos Yerleşkesi'ndeki İngilizce hazırlık eğitimi sadece Kilyos yurtlarında ikamet eden hazırlık öğrencilerini kapsar. Kilyos Yurtlarında kalmayan hazırlık öğrencileri ise eğitimlerini, Güney veya Kuzey Yerleşkede alırlar. İngilizce Yeterlik Sınavında (BUEPT) başarılı olup hazırlık okumadan bölüme başlayanlar, Türkiye derecesinden dolayı kendilerine "yurt bursu" verilenler ile engellilik oranları sağlık kurulu raporu (%40 ve üzeri) ile belgelendirilmiş olanlar Kuzey Yerleşke'de bulunan yurtlara kabul edilirler.
Kilyos Yurtlarına kabul edilen hazırlık öğrencilerinin kayıtları "geçici" statüde yapılır. Kapasite yetersizliği nedeniyle yurtlara yerleştirilemeyen hazırlık öğrencileri olduğu takdirde yedek liste oluşturulur. Kilyos yurtlarında açılacak boşluklara bu listeden alımlar yapılır. Bu süreç liste tamamlanana kadar devam eder. Üniversitemiz, ön kayıtlar sırasında yurt başvurusu yapan ve durumu yurda girmeye uygun tüm yeni girişli öğrencileri derslerin başlayacağı tarihe kadar yurtlara yerleştirmektedir.

Yurt başvurusu için gerekli evrak listesine ulaşmak için buraya tıklayın