Yurtlar Hakkında Genel Bilgiler ve 2017 Girişli Lisans Öğrencilerinin
Yurt Başvuruları


Yurtlar Hakkında Genel Bilgiler
Boğaziçi Üniversitesi yurtları oda ve daire tipi olmak üzere ikiye ayrılır

Oda Tipi Yurtlar
(1. Erkek Yurdu, 1. Kuzey Yurdu, 2. Kuzey Yurdu ve Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu-1. Kız Yurdu):

Bu yurtlarda ikamet alanları odalar şeklinde düzenlenmiştir. Yurtlarda internet (wireless), 24 saat sıcak su, dâhili telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı bulunmaktadır. Katlarda yer alan banyo ve tuvaletler öğrenciler tarafından ortak kullanılmaktadır.

Daire Tipi Yurtlar
(Uçaksavar Yurdu, 1. Kilyos Yurdu, 3. Kilyos Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4. Kuzey Yurdu ve Superdorm-özel):

Bu yurtların ikamet alanları mutfak, banyo ve tuvaleti içinde olan daireler şeklinde düzenlenmiştir. Dairelerde internet (wireless), 24 saat sıcak su, telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı yer almaktadır.

1. Kilyos, 3.Kilyos Yurtlarında bulunan çamaşırhaneler öğrencilere ücretsiz, 1. Kız Yurdu (Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu) 1. Kuzey Yurdu, 2. Kuzey Yurdu ve 3. Kuzey Yurdu'nda bulunan çamaşırhaneler ise öğrencilere ücret karşılığında hizmet vermektedir. Çamaşırhaneler SKS Daire Başkanlığına bağlı Sosyal Tesisler Şube Müdürlüğü tarafından işletilmektedir.

Ortopedik engelli öğrencilerimiz için de yurt imkânlarımız mevcuttur.

Yurt Adı Kapasite Kampüs
1. Erkek Yurdu 212 Güney
Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu (1. Kız Yurdu) 208 Güney
1. Kuzey Yurdu 446 Kuzey
2. Kuzey Yurdu 428 Kuzey
3. Kuzey Yurdu 550 Kuzey
4. Kuzey Yurdu 345 Kuzey
Uçaksavar Yurdu 218 Uçaksavar
1. Kilyos Yurdu 438 Kilyos
3. Kilyos Yurdu 549 Kilyos
Kandilli Yurdu 274 Kandilli
Superdorm (Özel) 486 Uçaksavar
Toplam 4154  


Boğaziçi Üniversitesi yurtları, B.Ü. Yurtlar Yönetmeliği hükümlerince yönetilmekte ve denetlenmektedir.
Yurtlarımız Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde yer aldığından Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile bağlantısı yoktur.


2017 Girişli Lisans Öğrencilerinin Online Yurt Başvuruları
2017 girişli hazırlık öğrencilerinden başvuru süreçlerini eksiksiz olarak tamamlayan, durumları yurda yerleşim ölçütlerine uygun olanlar Kilyos Yerleşkesindeki yurtlara kabul edilecektir. Bu grupta yer alan öğrencilerin yurtlara yerleşim statüleri geçici olacak, yurt hakları ise, 2018-2019 Akademik Yılını kapsamayacaktır. Söz konusu öğrencilerin, 2018-2019 Akademik Yılı yurt başvuruları tekrar değerlendirmeye tabi tutulacak, Kuzey, Güney ve Uçaksavar Yerleşkelerindeki yurtlara yerleşimleri kontenjanlar dahilinde yapılacaktır.

Başvuru Tarihi
Başvurular, 12-20 Ağustos 2017 tarihleri içinde www.yurtlar.boun.edu.tr adlı web sayfası üzerinden online olarak kabul edilecektir. Başvuru için gereken belgeler, online başvuru sırasında doldurulan bilgilere göre sistem tarafından otomatik olarak listelenecektir. Başvuru için istenen belgeler, yerleşim işlemi sırasında ikamet hakkı kazanılan yurdun amirliğine teslim edilecektir. 

Superdorm Başvuruları: Online yurt başvuruları Superdormu kapsamamaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.superdorm.info adresini ziyaret ediniz. 

Başvuruların Değerlendirilmesi
Başvurular, Değerlendirme Komisyonu tarafından Yurtlar Komisyonunca oluşturulan ve Rektörlükçe onaylanmış ölçütlere göre incelenir, değerlendirilir ve sıralanır. Yerleşimler, bu sıralama üzerinden yurtların kapasiteleri oranında yapılır.

Yurtlara Yerleşimler
Hazırlık eğitimi alacak öğrencilerden yurda yerleşim hakkı kazananlar, Kilyos Yerleşkesi'ndeki 1. Kilyos, ve 3. Kilyos yurtlarına yerleştirilirler. Başvuru sayısının yurtların kapasitesini aşması durumunda, Kilyos Yerleşkesinde bulunan SKS Daire Başkanlığına bağlı Sosyal tesis işletmesi, ÜYK kararı ve onayı ile misafirhane olarak hazırlık öğrencilerine hizmet verecektir. Kilyos Yerleşkesi'ndeki İngilizce hazırlık eğitimi sadece Kilyos yurtlarında ikamet eden hazırlık öğrencilerini kapsar. Kilyos Yurtlarında kalmayan hazırlık öğrencileri ise eğitimlerini, Kuzey Yerleşkede alırlar ancak, bu öğrenciler yurtlara kabul edilmezler. Bununla beraber, İngilizce Yeterlik Sınavında (BUEPT) başarılı olup hazırlık okumadan bölüme başlayanlar, Türkiye derecesinden dolayı kendilerine "yurt bursu" verilenler ile engel durumları sağlık kurulu raporu (%40 ve üzeri) ile belgelendirilmiş olanlar, Kuzey Yerleşke'de bulunan yurtlara kabul edilirler.

Not: Üniversitemizde öğrenci yakınlarına konaklama hizmeti sunulamamaktadır.